مسجد سرخ


عکس اول مسجد سرخ عکس دوم مسجد سرخ

مسجد سرخ یکی از بناها و مساجد زیبا شهرستان ساوه و کشور ایران است که در مجموعه مسجد انقلاب ساوه قرار دارد . این مسجد شامل سر در ورودی ، صحن ، ایوان ، گنبدخانه ، شبستان ، رواق و مناره ، دو مدرسه قدیمی و جدید و یک مسجد تازه ساخت است . سر در ورودی این بنا مزین به تزیینات کاشیکاری (کاشی فیروزه عصر صفوی) است و جدار آن حدود 60 سال پیش سفیدکاری شده ‌است . طاق سر در ، مقرنس کاری و در پایین آن ، کتیبه‌ای گچبری به خط ثلث برجسته نمایان است و بالای درگاه و در سینه سر در ، لوح سنگی نصب شده که بر آن فرمانی دیوانی از شاه اسماعیل صفوی نقش بسته‌ است .
بخش اصلی گنبدخانه در میانه سه رواق و یک مقبره واقع است و از سه جهت ، درگاهی وسیع و مرتفع به رواق‌های اطراف باز می‌شود . گنبدخانه‌های دیگر در بالای این رواق قراردارد که نیم طاق‌هایی در قوس‌های کوچکتری به اضلاع تبدیل گشته و پایین طاق با پوشش عرقچینی بنا بالا آمده ‌است . بدنه قوس نیم طاقها با گوشه‌ای از مقرنس خوش آراسته و رنگ آمیزی شده ‌است ، در زیر گنبد ، کتیبه‌ای با متن "سوره نبا" منقش به گل و بوته‌های برجسته نوشته شده ‌است . در زیر گنبد دوم کتیبه‌ای دیگر به خط برجسته کوفی به رنگ زرشکی با زمینه لاجوردی متضمن به سوره "یاسین" گچبری شده ‌است . در میانه ضلع جنوبی گنبدخانه ، محرابی چهار ضلعی با پوشش مقرنس گچی ، مزین به کتیبه‌ای گچبری قرار گرفته ‌است .
از دیگر بخش‌های مهم این مسجد می‌توان به مناره آجری مسجد اشاره کرد که با آجر و آیات قرآنی آراسته شده‌ است . در ضلع غربی صحن مسجد ، ایوان مرتفع آجری قرار دارد که در پیرامون آن حجره‌هایی در سه طبقه ساخته شده ‌است . مورخان علت نامگذاری این مکان را به نام مسجد سرخ به دلیل رنگ‌های قرمزی می‌دانند که در تزئینات مسجد و کتیبه‌های آن به کار رفته‌ است . براساس نظرات کارشناسان و کتیبه‌های تاریخی ، تاریخ ساخت مسجد به دوره شاه اسماعیل صفوی و یا دوران سلجوقیان باز می‌گردد . همچنین مناره مسجد نیز براساس تاریخ ثبت شده روی آن در سال 453 هجری قمری می‌باشد . مسجد سرخ ساوه به شماره 155 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ‌است . این مسجد در میدان انقلاب ساوه و در جنوب بازار قدیمی شهر قرار دارد .