نماد مجلس نمایندگان کشور سوئد
معرفی کشور سوئد

سوئد (به سوئدی: Sverige به تلفظ افسْوفریّه) ، کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی . از غرب با کشور نروژ ، از شمال شرق با کشور فنلاند ، از شرق با خلیج بوتنیا ، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه ‌است . نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده ‌است . پایتخت این کشور شهر استکهلم است .
سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع ، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد . جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است که تقریبا ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند . این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند . همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند .
کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد . پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود .
مردم
مردم سوئد همراه با مردمان نروژ ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هند و اروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد .
سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند . نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است .
زبان
زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان‌های هند و اروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد . این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند . زبان سوئدی ، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد . در برخی نواحی شمالی کشور ، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد . تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی ، تورندال ، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدیش (زبان یهیودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد . شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان‌ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت‌های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردار می‌باشند .
دین
بین ۴۶ تا ۸۵ درصد مردم سوئد به وجود خدا اعتقاد ندارند .
جغرافیا
در شمال اروپا در شبه جزیره اسکاندیناوی سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است . این کشور از نظر طبیعی ، از ۴ ناحیه تشکیل  شده ‌است . کوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال ، زمینهای مرتفع یونکوپینگ در جنوب ، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی ، و جلگه حاصلخیز اسکانیا در  منتهی­الیه بخش جنوبی ­کشور . تابستانها کوتاه و گرم و  زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این کشور است .
میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی متر در غرب و جنوب غربی ، تا ۵۰ سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیر است . بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً ، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن ، معمول و متداول است . در قسمت های شمالی سوئد شش ماه از سال روز و شش ماه شب است که این بخاطر نزدیک بودن به قطب شمال است . ولی در قسمت های جنوبی میتوان چهار فصل را دید .

سوئد در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : استکهلم

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -