نماد مجلس نمایندگان کشور ایتالیا
معرفی کشور ایتالیا

کشوری در جنوب اروپا است . این کشور از شبه ‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنیا در دریای مدیترانه تشکیل شده ‌است . امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب میشود . نکته جالب در مورد نقشه ی کشور ایتالیا این است که نقشه ی این کشور شبیه چکمه می باشد .
دوران باستان و میانه
یونانی ها و سپس رومی ها در دوران باستان بر ایتالیا حکمرانی می کردند و در قرون وسطا کنترل ایتالیا در دست پاپ ها ، فرانک ها ، بیزانسی ها و سپس اعراب و نورمان ها در پاره ای از اوقات بوده است . از میان مشکلات عدیده‌ای که اتحاد ایتالیا (۱۸۷۰ - ۱۸۴۸) به‌ دنبال داشت ، آنچه بیش از همه اضطراری می‌نمود ، همانا یکدست ساختن سرزمینی بود که از لحاظ سیاسی و اقتصادی بسیار متفاوت بود .
وحدت ایتالیا
بکار گیری ساختارهای اداری دوره رژیم سلطنتی ساوویا در طول زمان باعث وخیم تر شدن اختلافات قبلی میان مناطق مختلف ایتالیا گردید و بدنبال آن موج مهاجرت طبقه روستایی به سوی آمریکای شمالی و جنوبی آغاز شد . میان سالهای پایانی قرن نوزدهم و سالهای آغازین قرن بیستم ، چند میلیون ایتالیایی به خارج از کشور مهاجرت نمودند .
از دیدگاه اقتصادی و اجتماعی ، دوره قبل از اتحاد تا زمان آغاز جنگ اول جهانی با پدیده رشد کلی کشور همراه بود که با تکیه به موقعیت بین‌المللی مثبت ، این امکان را یافت تا سر و سامانی به وضعیت مالی و ساختارهای دولتی داده و بخش‌های اصلی برای کمک به پیشرفت و توسعه صنعتی را گسترش دهد و در این راستا البته از کمک سخاوتمندانه سرمایه‌های خارجی نیز بهره برد .
شرایط اجتماعی کشور ، که همراه با اختلافات پیش گفته میان مناطق روستایی و شهری بود ، سالهای اولیه ”صنعتی سازی کشور” و اولین قدمها بسوی یک ساختار مدرن اجتماعی را با شکل گیری احزاب سیاسی رقم زد . ظهور این احزاب سیاسی و تنش‌های اجتماعی ناشی از آن تأثیر گسترده‌ای بر جریانهای بعدی تاریخی ایتالیا بجای گذاشت .

ایتالیا در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : ايتاليايي

دين : 90% كاتواليك

جمعيت : 58,133,509

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : رم

حکومت : جمهوري

تعطیل ملی : 17 مارس

احزاب سیاسی : 22

ساختار اقتصادی

واحد پول : يورو

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : سبزبجات ، انگور ، سيب زميني ريا،

صنعت : گردشگري - سنگ آهن و استيل - شيميايي - سفال - پوشاك

رشد اقتصادی : 0.1%

ساختار ارتباطات

خط تلفن : 25.957 ميليون

همراه : 62.75 ميليون

کاربر اینترنت : 28.85ميليون

شناسه اینترنت : .it

سایت : 1,246,253

ساختار جغرافیایی

مساحت : 301,230 كيلو متر

آب و هوا : وابسته به درياي مديترانه

همسایه ها : -

منابع طبیعی : ذغال سنگ ، روي ، جيوه ، پنبه ، گاز طبيعي

اختلاف ساعت : +1

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : 19,459 كيلو متر

آبی : 2400 كيلو متر

فرودگاه : 133