نماد مجلس نمایندگان کشور کانادا
معرفی کشور کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال ، خالی از سکنه‌ است . ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر ، دولت محوری فدرال ، دو مجلس سنا و عوام ، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت (یا به طور کلی پادشاه) ایفای نقش می‌کند ، تشکیل شده ‌است .
رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند . پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم است که قانون به امضا و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی می‌یابد . این کشور با دارا بودن ۱۰ استان و ۳ ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود ، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و کانادای متحد را پدید آورده‌اند .
این کشور از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریکا همسایه ‌است . هر چند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است ، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است . نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند .
نزدیکی جغرافیایی این کشور ، به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد ، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است . با این حال این رابطه اقتصادی قوی ، مضراتی هم برای کانادا در پی داشته‌ است .
آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است . کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد . آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است . البته آب و هوا ، در بخش جنوب غربی ، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد ، معتدل است . آبشار نیاگارا ، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد .
این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود . در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت . در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت . این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است . کنفدراسیون کانادا ، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود .
پایتخت کانادا شهر اتاوا است ، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد . او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا ، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر ، زندگی می‌کند . بر پایه آمار ۲۰۰۶ (میلادی) ، ۱۳۸٬۰۷۵ فارسی ‌زبان در کانادا زندگی می‌کنند .

کانادا در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : انگليسي

دين : كاتوليك 64% ، پروتستان 23.3%

جمعيت : 33,098,932

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : اتاوا

حکومت : سلطنت مشروطه

تعطیل ملی : 1 ژولاي

احزاب سیاسی : 5

ساختار اقتصادی

واحد پول : دلار كانادا

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : گندم ، جو ، تنباكو ، سبزيجات ، نفت خام

صنعت : صنايع غذايي ، حمل و نقل ، صنايع چوب ،

رشد اقتصادی : 2.9%

ساختار ارتباطات

خط تلفن : 18,276,400

همراه : 14,984,400

کاربر اینترنت : 20.9 ميليون

شناسه اینترنت : .ca

سایت : 3,525,392

ساختار جغرافیایی

مساحت : 9,984,670 كيلو متر

آب و هوا : -

همسایه ها : آمريكا

منابع طبیعی : سنگ آهن ، نيكل ، مس ، طلا ، نقره ، ذغال سنگ ،

اختلاف ساعت : -3.30

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : 48467 كيلو متر

آبی : 631 كيلو متر

فرودگاه : 1337