نماد مجلس نمایندگان کشور آرژانتین
معرفی کشور آرژانتین

آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی . پایتخت آن بوئنوس آیرس است .
آرژانتین از لحاظ وسعت دومین کشور آمریکای جنوبی و در فهرست وسعت کشورها هشتم در جهان است. آرژانتین وسعتی به مساحت ۲۷۹۱۸۱۰ کیلومتر مربع از این قاره را اشغال کرده که بین آند (رشته کوه) در غرب و اقیانوس اطلس جنوبی در شرق و جنوب واقع شده ‌است . این کشور از شمال با پاراگوئه و بولیوی ، از شمال شرق با برزیل و اروگوئه ، و از جنوب و غرب با شیلی مرز مشترک دارد . این کشور مدعی مالکیت محدوده‌های جزایر فالکلند (به اسپانیایی : جزایر مالویناس) و جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی می‌باشد . تحت عنوان جنوبگان آرژانتین ، این کشور مدعی حاکمیت ² ۹۶۹۴۶۴ مایل مربع(۳۷۴۳۱۲ کیلومتر مربع) از قاره جنوبگان (قطب جنوب) است ، که ادعاهای دیگری نیز درباره آنها از سوی شیلی و بریتانیای کبیر مطرح شده ‌است .
نام
این کشور بطور رسمی جمهوری آرژانتین نامیده می‌شود (به اسپانیایی: República Argentina). برای برخی موارد قانونی Nación Argentina (کشور آرژانتین) نیز بکار می‌رود .
اسپانیایی‌های مهاجم در سال ۱۵۱۶ میلادی وارد آرژانتین شدند . آنان که در جست و جوی گنج بودند ، این سرزمین را آرژانتین نامیدند که از واژه argentum به معنای نقره یافته شده در برخی از نقاط آن گرفته شده ‌است .
مردم
در میان کشورهای آمریکای لاتین ، آرژانتین طی سدهٔ بیستم بیشترین تعداد مهاجران را از آمریکای لاتین به‌خود دیده ‌است . در سال ۲۰۰۱ آرژانتین ۱ میلیون مهاجر آمریکای لاتینی داشت که ۳۲ درصد آن از پاراگوئه بودند .
آرژانتین ، میزبان بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در آمریکای لاتین است .
تاریخ
کشف و استعمار آرژانتین در اوایل سده شانزدهم از سوی اسپانیاییها آغاز شد . مهم‌ترین کاشفان اروپایی آرژانتین عبارت‌اند از : آمریگو وسپوچی (۱۵۰۲.م)_ خواندیاز دوسولی (۱۵۱۶.م)_ فردیناند ماژلان (۱۵۲۰.م).
در سال ۱۷۷۶.م سرزمین ریودولاپلاتا شامل آرژانتین_بولیوی_پاراگوئه و اوروگوئه به مرکزیت بوئنوس آیرس تحت ریاست نایب اللسلطنه اسپانیا تشکیل یافت تا اینکه در سال ۱۸۱۶.م بوئنوس آیرس و سرزمینهای مجاور آن بنام ایالات متحده لاپلاتا ، پس از ۳۰۰ سال ، استقلال یافت .
بخش‌های اداری
آرژانتین به ۲۳ ایالت تقسیم می‌شود ("provincias"؛ مفرد: "provincia" است) ، و ۱ شهر خودگردان (که معمولاً به عنوان «پایتخت فدرال» اما مشروطه شناخته می‌شود : «پایتخت جمهوری» یا «پایتخت کشور») که با ستاره مشخص می‌گردد ؛
1.    شهر خودگردان بوینس آیرس
2.    استان بوئنوس آیرس
3.    کاتامارکا
4.    چاکو
5.    چوبوت
6.    کوردوبا
7.    کورینتس
8.    انتره ریوز
9.    فرموزا
10.    هوخوی
11.    لاپامپا
12.    لاریوخا
13.    مندوزا
14.    میسیونز
15.    نئوکن
16.    ریونگرو
17.    سالتا
18.    سان خوآن
19.    سان لوئیز
20.    سانتا کروز
21.    سانتافه
22.    سانتیاگو دل استرو
23.    تییرا دل فیوگو
24.    توکومان
نام رسمی کنونی بخش فدرال ، «شهر خودگردان بوینس آیرس» می‌باشد . بوینس آیرس از زمان یکپارچگی کشور آرژانتین پایتخت آن بوده‌ است ، اما برنامه‌ای وجود داشته تا مرکز اداری کشور به مکان دیگری منتقل شود . طی دوره ریاست جمهوری رائول آلفونسو ، قانونی تصویب شد که دستور می‌داد انتقال پایتخت فدرال به ویدما ، شهری دی ایالت پاتوگونیایی ریو نگرو منتقل شود . مطالعات پیرامون آن زمانی در حال انجام بود که مشکلات اقتصادی در سال ۱۹۸۹ این برنامه را از پای درآورد . اما این قانون هرگز رسماً لغو نشد ، آن به یک یادگار تاریخی محض تبدیل شد ، و برنامه آن نیز به فراموشی سپرده شد .
ایالات به واحدهای ثانویه کوچک‌تری تحت عنوان «بخش هاً یا بخش‌های آرژانتین | بخش‌ها تقسیم می‌شوند . در این کشور ۳۷۶ بخش وجود دارد . ایالت ، ایالت بوینس آیرس | بوینس آیرس دارای ۱۳۴ واحد مشابه با آن به نام» بلوک «می‌باشد .» بخش‌ها «و» بلوک‌ها " نیز به زیرمجموعه‌های کوچک‌تر شهرداریها یا نواحی تقسیم می‌شوند .
بزرگ‌ترین شهرهای اصلی در آرژانتین عبارت‌اند از بوئنوس آیرس ، کوردوبا ، روزاریو ، مندوزا ، توکومین ، لاپلاتا ، ماردل پلاتا ، سالتا ، سانتافه ، سن خوآن ، رزیستنسیا ، و نوکوئین .
جغرافیا
مرز آرژانتین تقریبا از شمال تا جنوب ۳۷۰۰ کیلومتر ، و از شرق تا غرب ۱۴۰۰ کیلومتر می‌باشد . این کشور را می‌توان تقریبا به چهار قسمت تقسیم نمود : دشتهای حاصلحیز پامپا در مرکز کشور ، قسمت کشاورزی در فلات ، جلگه غنی از نفت پاتاگونیا در نیمه جنوبی پایین ایالت تییرا دل فیوگو ؛ فلاتهای نیمه گرمسیری گرانچاکو در شمال ، و رشته کوه‌های پرپیچ و خم آند در امتداد مرز غربی با شیلی .
بلندترین نقطه از سطح دریا در آرژانتین در ایالت مندوزا قرار دارد . کوه آکنکاگوا ، در ارتفاع ۶۹۶ متر از سطح دریا ، مرتفع‌ترین کوه کشورهای آمریکایی ، در نیمکره جنوبی می‌باشد ، و پست‌ترین نقطه در لاگونا دلکاربیون در ایالت سانتاکروز با ارتفاع ۱۰۵- متر (۳۴۴- فوت) زیر سطح دریا است . این نقطه همچنین پست‌ترین نقطه بر روی قاره آمریکای جنوبی می‌باشد . مرکز جغرافیایی کشور در بخش مرکزی جنوب لاپالما واقع شده ‌است .
این کشور نسبت به بخشی از جنوبگان ادعای ارضی دارد ، جایی که برای مدت بیش از یک قرن پایگاه اورکاداس از آغاز سال ۱۹۰۴، تحت حضور اشغالگرانه و پیوسته دیگر کشورها قرار گرفته ‌است .

آرژانتین در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : انگلیسی

دين : -

جمعيت : 30000000

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : بوئنوس آیرس

حکومت : -

تعطیل ملی : جمعه

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -