نماد مجلس نمایندگان کشور مالزی
معرفی کشور مالزی

کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است . سازمان‌های دولتی و وزارت ‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است . مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است . این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است . نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدارسیون مالیا ؛ سنگاپور ، ساباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند .
در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید . مالزی در بردارنده دو ناحیه جغرافیائی است و دریای چین جنوبی آن‌ها را از هم جدا می‌کند : شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد . این کشور در بردارنده شاه نشینهای جوهور ، کداه ، پاهنگ ، نگری سمبیلان ، کلانتان ، پراک ، سلانگور ، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند .
بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را در بردارد با آنکه هم مرز اندونزی است ، زیر سرپرستی حکومت شاه نشین برونئی قرار دارد . مالزی شرقی در بردارنده ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن است . اگر چه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالایی‌ها سرپرستی می‌کنند ، اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیتهای چینی و هندی یکدست نیست .
سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعا شده مشاوره‌ای آن گفته شده ‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهنده ناسیونال باریسان ، هر یک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌ است . تنها تنش مهم دیده شده در این کشور ، از زمان استقلال آن تا کنون ، شورشهای نژادی ۱۳می در آستانه مبارزه انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده ‌است . با این همه ، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود .

مالزی در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : 24,385,858

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : كوالالامپور

حکومت : سلطنت مشروطه

تعطیل ملی : 31 آگوست

احزاب سیاسی : 18

ساختار اقتصادی

واحد پول : ringgit

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : لاستيك ، روغن خرما ، كاكائو ، برنج ، نارگيل ،

صنعت : معادن قلع ، الكترونيك ، نفت ، كشاورزي

رشد اقتصادی : 5.3%

ساختار ارتباطات

خط تلفن : 4,446,300

همراه : 14,611,900

کاربر اینترنت : 10.04 ميليون

شناسه اینترنت : .my

سایت : 151,239

ساختار جغرافیایی

مساحت : 329,750 كيلو متر

آب و هوا : گرمسيري

همسایه ها : -

منابع طبیعی : قلع ، نفت ، سنگ آهن ، مس ، گاز طبيعي

اختلاف ساعت : +8

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : 1,890 كيلو متر

آبی : 7,200 كيلو متر

فرودگاه : 117