نماد مجلس نمایندگان کشور عمان
معرفی کشور عمان

سلطان نشین عمان (به عربی : سلطنة عمان)‏ کشوری پادشاهی است در شرق شبه جزیره عربستان . پایتخت آن مسقط است . از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود است . از جنوب با یمن همسایه است و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی . قطعه کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد این قطعه از سرزمین اصلی جدا افتاده است . كشور عمان داراى شهرستانى برون ‌بومى است بنام شهرستان مدحاء ، كه در قسمت شمالی سلطنت عمان واقع شده‌ است . این شهرستان در وسط خاک امارات متحده عربی واقع شده ‌است بطوریکه خاک امارات از چهار جهت این شهرستان را احاطه نموده ‌است . جمعیت آن پیرامون ۲۶۰۰ نفر می‌باشد . همچنين دو روستا به نامهای شیص و نحوه که از توابع امارة شارجه از توابع امارات متحده عربی در وسط خاک‌های این شهرستان واقع می‌باشد .

تاریخ عمان
تاریخ عمان به دوران بسیار دور بر می‌گردد . به گفته باستانشناسان تاریخ عمان به هزاره دوازهم قبل از میلاد بر می‌گردد . در آن دوران عمان تازه از عصر یخبندان خارج شده بود . در آن دوران عمان سرزمینی سرسبز و حاصلخیز و پربار بوده است . در نتیجه حفریات و کنجکاوی در مناطق مختلف باستانی و قبرستانهای ولایت بریمی در منطقه ظاهره و ولایت ابراء در منطقه شرقی و محوت در منطقه وسطی و نزوی در منطقه داخلیه و دیگر مناطق سلطنت عمان و بویژه مناطق ساحلی . از این حفریات پیدا می‌شود که عمان در آن دوران روابط تجارتی گسترده‌ای در مابین فارس و هند و بلاد (مابین النهرین) یا میانرودان داشته ‌است و این روابط تجارتی متین بوده ‌است .

جغرافیا
کشور پادشاهی عمان دومین کشور بزرگی است در شبه جزیره عربستان از ناحیه مساحت ، و در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت خاک عمان می‌باشد . بیشتر خاکهای عمان کوهستانی است و در اقصی جنوب جزیره عربستان واقع شده ‌است . در بیشتر بخش‌های کشور عمان رشته‌کوه‌های بزرگ و سخت‌گذر حجر که از دشت‌ها و جلگه‌های از رأس مسندم شروع می‌شود و در امتداد امارت رأس‌الخیمه و فجیره و سلطنت عمان می‌گذرد تا بیابان‌ها و هامون‌های «الجو» امتداد یافته ‌است می‌پوشاند . در مناطق داخلیه عمان نیز کوههای متعددی وجود دارد . بلندترین قلهٔ این رشته‌کوه‌های بزرگ که از این مناطق عبور می‌کند کوه حجر نامی می‌شود . در وسط این کوه جبل اخضر قرار دارد که ارتفاعش به ۳۰۷۵ متر می‌رسد . ارتفاعات این کوه رنگهای مختلفی دارد و بشکل مدرج است . این کوه در بین سهل و دشت و تپه ‌ماهورهای بزرگ واقع شده ‌است . در تباین خاک مناطق کشور عمان اختلاف گوناگونی وجود دارد ، زمینهای سبخ در کرانه دریا ، تا سهل حاصلخیر باطنه در جنوب شرقی و مسقط ، و از صحرای پهناور ربع‌الخالی تا حدود کوههای سرسبز صلاله که شبیه مناطق استوائی است . محدوده کشور عمان از مغرب امارات متحده عربی و عربستان سعودی ، از جنوب کشور یمن ، از شمال تنگه هرمز ، و از سمت مشرق به دریای عرب محدود می‌شود ، درازی ساحل عمان ۱۷۰۰ کیلومتر می‌باشد .
عمان از مناطق مناسب برای صخره‌نوردی است . بسیاری از صخره‌های سرزمین عمان در کف اقیانوس باستانی تتیس که میان ایران و عمان قرار داشت شکل گرفتند .

عمان در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : 17777

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : مسقط

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -