نماد مجلس نمایندگان کشور سوئیس
معرفی کشور سوئیس

سوئیس (به فرانسه : Suisse، آلمانی : Schweiz، ایتالیایی : Svizzera) با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس ، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان ، از  شرق با اتریش و لیختنشتاین ، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است .
این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد . سوئیس کشوری است به صورت جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شده ‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند .
پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو  و زوریخ هستند . سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌ها در جهان است . سوئیس کشوری چند زبانی است و در آن چهار زبان آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند .
سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده ‌است . این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است . یکی از دو دفتر اروپای سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد . تاسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی می‌باشد .
سلت‌ها اولین ساکنان سوییس بودند . تیره ای از این قوم که هلوتیا (Helvetia) نام دارند پیش از تسلط رومیان بر سوییس ، در کوهستان‌های ژورا و آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیدند . هلوتیا در سال ۵۸ پیش از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراطور روم درآمد . در قرن پنجم میلادی ، ژرمن‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند . ژرمن‌ها و اقوام بورگون (Burgun) و فرانک جامعه‌ای مستقل تشکیل دادند .
آنها در سال ۶۳۹ میلادی ، دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نامیده شد . در سدهٔ نهم بین سوابیا (Swabia) و بورگوندیها (Burgundians) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراطوری مقدس روم وحدت پیدا کردند . حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم شد . در سال ۱۲۹۱، سه منطقهٔ اوری (سرزمین فعلی سوییس) و شوایتس (schweiz) و اولتروالدن (Ulterwalden) اتحادیه‌ای تشکیل دادند که اساس کنفدراسیون سوییس قرار گرفت .

سوئیس در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : برن

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -